Урочистості в коледжі: «Що святкують українці 14 жовтня»

14 жовтня в Україні – особливий день. Українці відзначають одразу чотири свята та пам’ятні дні, пов’язані з різними історичними подіями. Православна церква святкує день Покрови Пресвятої Богородиці. З 1999 року згідно з указом президента Леоніда Кучми у свято Покрови відзначають День українського козацтва. Також вже більш ніж півстоліття цей день вважається датою створення Української повстанської армії. З 2014 року згідно з указом Президента України Петра Порошенка 14 жовтня –  День захисника України.

12 жовтня 2018 року в Оптико-механічному коледжі відбувся виховний захід  «Що святкують українці 14 жовтня».

Студенти та гості  переглянули презентації і короткометражні фільми про чотири свята жовтня та ознайомились з історією їх виникнення. Під час заходу лунали українські народні пісні та козацькі марші.

Хвилиною мовчання студенти та викладачі вшанували пам’ять загиблих захисників України.

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА:

Покрова

Ознакою свята Покрови є те, що вона покриває землю або листям або снігом. Частіше покриває листям, але всяке буває з погодою у середині жовтня і іноді у ці дні вже йде сніг.

За легендою, у цей день у 860 році військо давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу центр православ’я — Константинополь, намагаючись захопити місто. Мешканці Константинополя з молитвою звернулись до Богородиці з проханням про порятунок. І Богородиця, за легендами, з’явилася перед людьми та вкрила їх своєю покровою. Після цього військо Аскольда вже не могло побачити цих людей.

Вражений цим дивом Аскольд та його дружинники після цього прийняли хрещення та стали християнами. Точних даних про цю подію історична наука не має, вважається, що християнство на Русі офіційно з’явилося пізніше.

За іншою версією, приводом для свята стало видіння Андрія Юродивого під час облоги Константинополя. Богородиця з’явилася мешканцям міста у храмі та прийняла їх під свій захист. Після цього армія противника відступила.

Козаки

Зазначимо, що Покрова Пресвятої Богородиці була одним з найголовніших свят запорізьких козаків. Вони будували багато однойменних храмів та особливо шанували ікони Покрови.

Саме на Покрову запорізькі козаки вирушали на зимівлю по своїх хуторах та зимівниках. На Запорізькій січі залишалася тільки постійна залога із січовиків. Тоді основними були церковні вихідні, тому і склалось козацьке свято на Покрову.

Першу церкву на честь Покрови запорожці побудували в 1659 році на Чортомлицькій Січі. За свідченням українського історика Дмитра Яворницького, за час існування Січі було побудовано 13 церков Покрови Богородиці.

Коли у XVII-XVIII століттях з’явилось “козацьке бароко, митці почали малювати новий вид ікони, який отримав назву “Козацька Покрова”. На ній під покровом-омофором Богородиці іконописці розміщували українських гетьманів, старшину та відомих козаків.

Враховуючи цю історичну традицію, було вирішено зробити пам’ятний день, присвячений внеску козаків у розвиток української державності.7 серпня 1999 року президент України Леонід Кучма підписав указ про встановлення Дня українського козацтва в день свята Покрови Пречистої Богородиці.

УПА

14 жовтня також вважається днем заснування Української повстанської армії. Можна простежити певний символічний зв’язок між козацькими традиціями, які були пов’язані зі святом Покрови та заснуванням у цей день УПА.

Інформація про створення УПА 14 жовтня є у постанові Української головної визвольної ради від 30 травня 1947 року та наказі передостаннього Головного командира УПА Романа Шухевича (“Тараса Чупринки”) від 14 жовтня 1947 року.

“В місяці жовтні 1942 р. на Поліссі постали перші збройні відділи, що дали початок Українській повстанчій армії. Для зафіксування цього історичного моменту визнається день 14-го жовтня 1942 року днем постання УПА”, – йдеться у наказі.

Однак, документа, який би регламентував створення УПА саме у жовтні 1942 року, не виявлено у численних матеріалах діловодства цієї військової структури. Історики ще не дійшли до остаточних висновків у питанні, коли була створена УПА.

День захисника України

Свято День захисника України офіційно встановлено 14 жовтня 2014 року Указом Президента «…З метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві та на підтримку ініціативи української громадськості».