Міжнародний день чистого повітря для блакитного неба

7 вересня відзначається Міжнародний день чистого повітря для блакитного неба. Резолюція ООН A/74/381 від 19 грудня 2019.

Міжнародний день чистого повітря для блакитного неба (International Day of Clean Air for blue skies), прийнятий резолюцією Генеральної Асамблеї ООН в 2019 році, дотриманню якого сприяє Програма ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП). Зазначені дії підкреслюють важливість і необхідність підвищення обізнаності громадськості, зокрема студентів, щодо сприяння діям з поліпшення якості повітря.

Забруднення повітря є надзвичайно серйозним екологічним ризиком для здоров’я людини і другою найбільш поширеною причиною смерті від неінфекційних захворювань після куріння тютюну. Це глобальна проблема з віддаленими наслідками через перенесення забруднювачів на великі відстані. За відсутності рішучих дій кількість передчасних смертей, викликаних забрудненням повітря, за існуючими оцінками до 2050 року може збільшитися на 50%.

У часи пандемії якість повітря опосередковано впливає на захворюваність – неякісне повітря у поєднанні з віком та наявністю хронічних захворювань підвищує вразливість до вірусу та ускладнює перебіг хвороби.

Кожен згаяний рік екологізації – це сотні мільйонів тонн шкідливих речовин, які осідають в легенях наших громадян, на українські плодючі землі та водойми.

Податок на викиди СО2 в Україні є одним з найнижчих у світі!
Одночасно з цим, наша країна посідає IV місце за збитками від захворюваності та смертності від забрудненого повітря, поступаючись лише Китаю, Болгарії та Угорщині!

За час дії Національного плану скорочення викидів, вітчизняні оператори мають скоротити викиди діоксиду сірки на 95%, а оксидів азоту – на 72%.

Сьогодні людство ще має шанси на покращення ситуації за рахунок обмеження викидів від транспорту (наприклад, в Ірані у великих містах де багато автотранспорту машини виїжджають у парні дні з парними номерами, у непарні дні з непарними номерами, що дозволяє зменшити забруднюваність повітря саме завдяки обмеженню транспорту) та промисловості, адже це найбільші «статті витрат» чистого повітря. Також, на допомогу можуть прийти правильне міське планування, розробка та використання  більш «чистих» технологій та пошуки альтернативних джерел енергії. Наприклад, колишній хімічний завод «Радикал», який на понад два десятиліття «завис» в стадії ліквідації, планують очистити від ртуті та інших отруйних речовин і забруднених матеріалів, яких там приблизно 200 тисяч тонн. Небезпечні руїни, просякнуті ртуттю та хлорорганікою, продовжують отруювати ґрунт і повітря міста. Київська міська рада передбачила у місцевому бюджеті кошти на дослідження й проект очищення двох найнебезпечніших місць: електролізного цеху та шламонакопичувача.

Найважливішою складовою успіху є глобальна співпраця у цьому напрямку, як на державному рівні, так і на людському. Завдання Міжнародного дня чистого повітря для блакитного неба полягає саме у заохоченні таких кроків.