Загально відомо, що ІІ Світова війна розпочалася 1 вересня 1939 р. із вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі. У цій війні взяли участь 80% людства, бойові дії велися 2/3 існуючих на той момент держав.
(фото з https://www.unn.com.ua/uk/news)
Україна опинилася в епіцентрі війни і зазнала величезних людських втрат: за різними даними від 5,3 до 10 мільйонів життів (https://www.unn.com.ua/uk/news/media). Наприклад, за підрахунками вчених, Центральна, Південна та Східна Україна втратила 30 % населення, Галичина – 22 %, Волинь і Полісся – 12 %.
(фото з https://www.unn.com.ua/uk/news)
За різними джерелами в усьому світі загиноло від 50 до 85 мільйонів людей.
У рамках ІІ Світової в Україні велося кілька воєн:
– німецько-польська війна 1939-1945 рр. (фронтові/підпільна);
– німецько-радянська 1941-1945 рр. (фронтові/підпільна/фронтова);
– німецько-українська 1941-1944 рр. (підпільна);
– польсько-українська 1942-1947 рр. (підпільна);
– радянсько-українська 1939-1954 р.р. (підпільна).
Історики стверджують, що на боці Об’єднаних Націй українці воювали у складі:
– армій Великої Британії та Канади (45 тисяч осіб); – Польщі (120 тисяч);
– СРСР (більше ніж 7 мільйонів); – США (80 тисяч);
– визвольного руху в самій Україні (100 тисяч в УПА); – Франції (6 тисяч).
ІІ Світова вітова війна змінила етнічну структуру українського народу. З одного боку, майже зникли німці, кримські татари, українські євреї. З іншого боку, зросла до 7 мільйонів кількість росіян (з довоєнних 4 мільйонів).
За даними повоєнної статистики військовими діями було зруйновано майже 700 українських міст і містечок, 28 тисяч сіл, спалено близько 320 тисяч господарств.
Документально встановлено, що з України було вивезено 550 промислових підприємств, майно та худобу тисяч колгоспів, радгоспів, МТС, десятки наукових і навчальних закладів, осередків культури, історичні цінності.
Дослідниками Інституту історії НАН України встановлено, що збитки України, отримані внаслідок війни, оцінюються в понад 450 мільярдів.
Нацистським окупаційним режимом було ліквідовано цілісність України (20 серпня 1941 р. утворено райхскомісаріат «Україна» з центром у місті Рівне; Галицькі землі під назвою «дистрикт Галичина» віднесено до складу генерал-губернаторства, створеного на ериторії Польщі з центром у Львові; Одещину, частину Вінниччини та Миколаївщини об’єднали в губернаторство «Трансністрію» з центром в Одесі; північні і східні області утворили «прифронтову зону» (Донбас, Чернігівщина, Сумщина, Харківщина).
До плану нацистів входило: місцеве знищення населення (залишали невелику кількість як рабів та потокова депортація на роботи до Німеччини) для засеалення німецькими колоністами; перетворення України в аграрно-сировинний придаток Німеччини; масове пограбування природних, економічних, культурних та інших ресурсів.
Завершилася ІІ Світова війна 2 вересня 1945 р. із беззастережною капітуляцією Японії. Під час війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема Голокост), а також вперше і востаннє використана в бою атомна зброя.