Завершення ІІ світової війни

Загально відомо, що ІІ Світова війна розпочалася 1 вересня 1939 р. із вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі. У цій війні взяли участь 80% людства, бойові дії велися 2/3 існуючих на той момент держав.

(фото з  https://www.unn.com.ua/uk/news)

Україна опинилася в епіцентрі війни і зазнала величезних людських втрат: за різними даними від 5,3 до 10 мільйонів життів (https://www.unn.com.ua/uk/news/media). Наприклад, за підрахунками вчених, Центральна, Південна та Східна Україна втратила 30 % населення, Галичина – 22 %, Волинь і Полісся – 12 %.

(фото з  https://www.unn.com.ua/uk/news)

За різними джерелами в усьому світі загиноло від 50 до 85 мільйонів людей.

У рамках ІІ Світової в Україні велося кілька воєн:

– німецько-польська війна 1939-1945 рр. (фронтові/підпільна);

– німецько-радянська 1941-1945 рр. (фронтові/підпільна/фронтова);

– німецько-українська 1941-1944 рр. (підпільна);

– польсько-українська 1942-1947 рр. (підпільна);

– радянсько-українська 1939-1954 р.р. (підпільна).

Історики стверджують, що на боці Об’єднаних Націй українці воювали у складі:

– армій Великої Британії та Канади (45 тисяч осіб);              – Польщі (120 тисяч);

– СРСР (більше ніж 7 мільйонів);                                             – США (80 тисяч);

– визвольного руху в самій Україні (100 тисяч в УПА);          – Франції (6 тисяч).

ІІ Світова вітова війна змінила етнічну структуру українського народу. З одного боку, майже зникли німці, кримські татари, українські євреї. З іншого боку, зросла до 7 мільйонів кількість росіян (з довоєнних 4 мільйонів).

За даними повоєнної статистики військовими діями було зруйновано майже 700 українських міст і містечок, 28 тисяч сіл, спалено близько 320 тисяч господарств.

Документально встановлено, що з України було вивезено 550 промислових підприємств, майно та худобу тисяч колгоспів, радгоспів, МТС, десятки наукових і навчальних закладів, осередків культури, історичні цінності.

Дослідниками Інституту історії НАН України встановлено, що збитки України, отримані внаслідок війни, оцінюються в понад 450 мільярдів.

Нацистським окупаційним режимом було ліквідовано цілісність України (20 серпня 1941 р. утворено райхскомісаріат «Україна» з центром у місті Рівне; Галицькі землі під назвою «дистрикт Галичина» віднесено до складу генерал-губернаторства, створеного на ериторії Польщі з центром у  Львові; Одещину, частину Вінниччини та Миколаївщини об’єднали в губернаторство «Трансністрію» з центром в Одесі; північні і східні області утворили «прифронтову зону» (Донбас, Чернігівщина, Сумщина, Харківщина).

До плану нацистів входило:  місцеве знищення населення (залишали невелику кількість як рабів та потокова депортація на роботи до Німеччини) для засеалення німецькими колоністами; перетворення України в аграрно-сировинний придаток Німеччини; масове пограбування природних, економічних, культурних та інших ресурсів.

Завершилася ІІ Світова війна 2 вересня 1945 р. із беззастережною капітуляцією Японії. Під час війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема Голокост), а також вперше і востаннє використана в бою атомна зброя.